ویزای کار چیست؟

«ویزای کار یکی از انواع ویزا یا روادید مهاجرت است که به صورت قانونی از جانب سفارت یا کنسولگری کشور مقصد صادر می‌شود و دارنده آن می‌تواند از طریق این ویزا، در کشور صادر کننده ویزا، اقامت و کار کند.»

ویزای کار و کلیات آن

وقتی از مهاجرت کاری صحبت به میان می‌آید، بسیاری از جوانان به دنبال فرصت‌هایی فراتر از کشور خود هستند تا آینده شغلی بهتری رقم بزنند. کشورهایی مانند استرالیا، کانادا و آلمان امروزه جزو اولویت‌های اصلی برای مهاجرت کاری هستند. با این حال، روند اخذ ویزای کار با توجه به شرایط و قوانین خاص هر کشور متفاوت است.

برای دستیابی به ویزا از طریق کار، افراد باید ابتدا شغلی را پیدا کنند که با مهارت‌های آن‌ها مطابقت داشته باشد یا موسسه‌ای را بیابند که نیاز خود را به نیروی کار دارای مهارت‌های مورد نیاز آن‌ها اعلام کرده است. اگر درخواست پذیرفته شد، آن شرکت یا موسسه، باید دعوتنامه کاری ارسال کند. ذکر این نکته ضروری است که آگهی‌های استخدام نیروی کار، اغلب به یک دوره انتظار سه ماهه از جانب متقاضی کار نیاز دارند.

در صورتی که نیروی کار داخلی، برای کار مورد نظر کارفرما در دسترس نباشد، ممکن است نیروی کار خارجی استخدام شود و برای دریافت ویزای کار، باید شرایط سلامت جسمی و روانی ایشان در شرایط عالی باشد. بررسی سوابق نیز انجام می‌شود و افرادی که سابقه کیفری دارند، ممکن است از دریافت ویزای کار منع شوند.

توجه داشته باشید که ویزا از طریق کار، موقت است و در ابتدای امر، اقامت دائم در کشور خارجی را تضمین نمی‌کند. شرایط اخذ ویزای کار با توجه به هر کشور متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال، افرادی که به دنبال ویزای کار آلمان و مهاجرت به آلمان هستند، باید کارت آبی داشته و در زمینه‌های فنی یا پزشکی، دارای تخصص باشند.

چند نکته ضروری دیگر در خصوص ویزای کار

در دنیای امروز، سفر و انتخاب روش مهاجرت یک بخش مهم از زندگی محسوب می‌شود و در پاره‌ای موارد و با توجه به هدف شما از انواع مهاجرت، ویزا و مجوزهای کاری، اسناد ضروری برای این اقدامات هستند. در اینجا چند نکته کلیدی وجود دارد که باید به خاطر داشته باشید:

ویزا سندی است که توسط دولت یک کشور صادر می‌شود و به یک خارجی اجازه ورود، اجازه اقامت یا خروج از کشور را برای یک دوره مشخص می‌دهد. از سوی دیگر، مجوز کار، یک سند رسمی است که به یک تبعه خارجی اجازه می‌دهد تا به طور قانونی در یک کشور کار کند. مجوز کار توسط دولت کشور محل کار یا توسط کارفرما صادر می‌شود.

انواع مختلفی از ویزاها مانند مهاجرتی، تجاری، دانشجویی و کار وجود دارد. ویزای مهاجرتی، تجاری و دانشجویی مزایا و فرصت‌های بیشتری را نسبت به مجوزهای کاری فراهم می‌کند، اما معمولاً گران‌تر هستند. مجوزهای کار برای مدت کوتاه‌تری صادر می‌شوند و معمولاً رایگان هستند. برخی از شرکت‌ها حتی ممکن است هزینه‌های مربوط به اخذ مجوز کار را نیز پوشش دهند.

هم ویزا و هم مجوز کار، دارای تاریخ انقضا هستند و رعایت این تاریخ برای جلوگیری از حضور غیرقانونی در کشور خارجی ضروری است. هزینه‌های مربوط به اخذ ویزا یا مجوز کار نیز با توجه به کشور و نوع سند می‌تواند متفاوت باشد.

دارندگان ویزای مهاجرت معمولاً واجد شرایط درخواست اخذ شهروندی در کشوری هستند که در آن زندگی می‌کنند، اما این مورد برای دارندگان مجوز کار همیشه صدق نمی‌کند. تحقیق در مورد الزامات و گزینه‌های خاص برای شرایط شهروندی در هر کشور، اتخاذ تصمیم در مورد درخواست‌ ویزا و مجوز کار را آگاهانه‌تر خواهد کرد.

ما توصیه می‌کنیم اگر قصد دارید مهاجرت به اروپا یا سایر نقاط جهان را تجربه کنید حتما از یک وکیل مهاجرت یا وکیل ویزا که دارای تجربه کافی است مشاوره دریافت کنید. انجام قانونی امور مرتبط با انواع اقامت در خارج از کشور نیازمند تجربه عملی است و نباید با آزمون و خطا و بدون کمک از متخصص اقدام شود.

مقایسه ویزا و اجازه کار

ویزا و اجازه کار یا ورک پرمیت دو سند مجزا هستند که برای مقاصد مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند:

ویزا سندی است که برای ورود به یک کشور خاص استفاده می‌شود؛ در حالی که مجوز کار یک نامه استخدامی است که توسط کارفرما صادر می‌شود. فرآیند دریافت این اسناد با توجه به قوانین مهاجرت و شرایط مهاجرت هر کشور متفاوت است.

مدارک ویزا توسط مقامات مهاجرتی صادر می‌شود. این نوع مدرک، این حق را برای شخص محفوظ می‌دارد که اجازه ورود به کشور خارجی را داشته باشد. از سوی دیگر مجوزهای کار توسط شرکت‌های ملی یا بین المللی صادر می‌شود که برای استخدام متخصصان، کارکنان فنی و سایر کارگران خارج از کشور مناسب است.

کشورهای مختلف دارای انواع مختلفی از ویزا از جمله ویزای مهاجرتی و غیر مهاجرتی هستند. ویزای غیر مهاجرتی، دسته‌هایی مانند ویزا از طریق کار، توریستی یا تحصیلی را شامل می‌شود، در حالی که ویزای مهاجرتی به فرد اجازه می‌دهد مدت طولانی‌تری در کشور خارجی زندگی کند.

دارندگان ویزای مهاجرتی می‌توانند شرایط اقامت قانونی و حق کار دریافت کنند و حتی می‌توانند طبق قوانین کشور برای شهروندی درخواست دهند. با این حال، آن‌ها نیاز به تمدید مدارک خود در هر دو سال دارند. در مقابل، مجوز کار برای شخصی صادر می‌شود که می‌خواهد در آن کشور بماند و در یک شرکت مرتبط کار کند، اما مدت آن کمتر از ویزای مهاجرتی است.

هر کشوری قوانین و مقررات منحصر به فردی برای مدارک ویزا و مجوز کار دارد و عدم رعایت مهلت‌های مذکور در آن، می‌تواند به مشکلات تمدید ویزا منتهی شود. علاوه بر این، برخی از کشورها به دارندگان ویزا، دسترسی محدودی اعطا کرده‌اند و محدودیت‌هایی را برای تردد آن‌ها قائل شده‌اند.

اگرچه مجوزهای کار عموماً بدون هیچ هزینه‌ای برای افراد حرفه‌ای صادر می‌شود، اما اجازه تغییر شغل بدون خروج از کشور و بازگشت با مجوز کار جدید زا نمی‌دهند. برخی از شرکت‌های چندملیتی، کارمندان خود را با پرداخت هزینه‌های ویزا، بلیط و غیره یاری می‌کنند.

محدوده سنی و ویزا از طریق کار

وقتی صحبت از مهاجرت کاری به میان می‌آید، محدوده سنی نقش مهمی در تعیین شرایط برای کشورهای مختلف دارد. هر کشوری از نظر رده سنی، شرایط خاص خود را دارد، بنابراین آگاهی از شرایط و مدارک مورد نیاز برای مهاجرت کاری به خارج از کشور بسیار مهم است.

به طور کلی، محدوده سنی مهاجرت کاری به طور معمول بین 18 تا 40 سال است. با این حال، با لحاظ هر کشور می‌تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال، کشورهایی مانند اتریش و آلمان شرایط سنی زیر 40 سال دارند، در حالی که در استرالیا، محدوده سنی بسیار بیشتر است.

در استرالیا، سن متقاضی یکی از عوامل متعددی است که می‌تواند بر امتیاز مهاجرت کاری او تاثیر بگذارد. برای مهاجرت از طریق کار، فرد باید حداقل ۶۰ یا ۶۵ امتیاز کسب کند. سن یک عامل تعیین کننده در روند امتیازدهی است. با محدوده‌های سنی مختلف امتیازهای متفاوتی را به دست می‌آورند. برای مثال، افراد بین 18 تا 24 سال، 25 امتیاز کسب می‌کنند در حالی که افراد بین 25 تا 32 سال، 30 امتیاز به دست خواهند آورد. رده سنی 33 تا 39 سال نیز 25 امتیاز کسب می‌کند، اما افراد بین 40 تا 44 سال تنها 15 امتیاز خواهند داشت. افراد بالای 44 سال به هیچ وجه امتیازی دریافت نمی‌کنند.

واضح است که محدوده سنی، تأثیر بسزایی بر واجد شرایط بودن ویزای کار دارد. افرادی که در محدوده سنی ایده آل بین 25 تا 32 سال قرار می‌گیرند، اغلب در بهترین موقعیت برای دستیابی به ویزای کاری موفق در هر کشور هستند.

انواع ویزای کاری و ذکر مثال‌هایی از کشورهای مختلف

در اینجا قصد داریم شما را با انواع ویزای کاری هریک از کشورها آشنا کنیم تا شناخت کامل‌تری از اقسام آن به دست بیاورید. در ادامه این مقاله با ما همراه بمانید.

ویزا از طریق کار بر پایه کشور

هر کشوری با توجه به شرایط و ساختار اقتصادی خود، انواع مختلفی از ویزای کار را ارائه می‌دهد. ویزای کاری را می‌توان از طریق ثبت شرکت، ویزای Skilled Worker یا ویزای کاری خاص کشور مانند ویزای کار استرالیا، کانادا یا آلمان دریافت کرد.

ویزای Skilled Worker نوعی ویزای کار بر اساس امتیاز است. این ویزاها بر اساس تخصص افراد برای آن‌ها صادر می‌شود و گاهی اوقات به گرفتن اقامت دائم منتهی خواهد شد. هر کشوری بر اساس پارامترهای مختلف، سیستم رتبه بندی خاص خود را دارد که با توجه به شرایط منحصر به فرد آن کشور تعیین می‌شود.

ویزای کاری استرالیا

استرالیا انواع مختلفی از ویزاهای کاری از جمله ویزای کار موقت از طریق سرمایه گذاری ارائه می‌دهد. مدت اقامت از طریق کار به میزان سرمایه صرف شده بستگی دارد و متقاضی باید زیر 55 سال سن و 500 دلار استرالیا در دو سال، گردش مالی داشته باشد. ویزای کار استرالیا 88 نیز وجود دارد که فرصت‌های کارفرمایی یا خوداشتغالی را ارائه می‌دهد. ویزای کار 186 نیز در اختیار کسانی است که سرمایه لازم را دارند و ویزای کار 189 برای افرادی است که توانایی مالی شخصی دارند و از حمایت دیگران بی‌نیاز هستند.

برای مهاجرت به استرالیا از طریق ویزای کار 187، باید شایستگی خود را در یک زمینه خاص اثبات کنید و یک کارفرمای استرالیایی باید از شما دعوت کند تا برای او کار کنید. این نوع ویزا برای افرادی که سابقه کار قبلی دارند، گزینه مناسبی است.

ویزای کاری انگلستان

برای کار در انگلستان یکی از گزینه‌های پرطرفدار، اخذ ویزا از طریق ثبت شرکت است که حداقل 75 امتیاز برای توانایی مالی و 20 امتیاز برای سایر فاکتورها مانند تسلط به زبان انگلیسی، تخصص و غیره لازم است و در نهایت به اقامت ثبت شرکت منتهی خواهد شد. در این نوع ویزا به عنوان یک نوع ویزای کارآفرینی، کارآفرین می‌تواند از طریق شرکت خود چندین نفر را استخدام کند. پس از پنج سال اقامت موقت، این ویزا به اقامت دائم تبدیل می‌شود و اقامت کارآفرینی به بهترین نقطه خود خواهد رسید.

ویزای کاری چین برای مهاجران

مهاجرت به چین برای افراد جویای کار می‌تواند یک فرآیند آسان باشد. چین برای افرادی که دارای مجوز رسمی استخدام هستند، دعوت نامه کاری ارائه می‌دهد و پس از تایید، متقاضی می‌تواند اقامت دائم را دریافت کند. یکی از رایج ترین مشاغل موجود برای متقاضیان خارجی در چین، آموزش زبان انگلیسی است. متقاضی باید حداقل دو سال سابقه تدریس زبان انگلیسی را داشته باشد تا واجد شرایط این شغل شود.

ویزای کار نیوزیلند برای جویندگان کار

نیوزلند با توجه به جمعیت کم خود برای مهاجرت کاری در زمینه‌های مختلف مانند مهندسی، پزشکی و فناوری اطلاعات، فرصت‌های شغلی فراهم می‌کند. این کشور به دنبال کارگران جوان است و شرایط ورود نسبتاً خوبی در مقایسه با سایر کشورها دارد.

چندین کشور مانند انگلستان، آلمان و نروژ، شرایط سختگیرانه‌ای برای دریافت ویزا از طریق کار دارند. متقاضیان باید مدرکی مبنی بر تجربه کاری ارائه دهند و معیارهای تعیین شده توسط دولت را برآورده کنند. به ویژه آلمان، یک کشور چالش برانگیز است، زیرا شرایط سخت گیرانه‌ای برای تجربه کاری دارد.

اخذ ویزای کاری: رویکردهای موجود برای گرفتن این ویزا

روش‌های مختلفی برای تضمین ویزای کار وجود دارد که شامل موارد زیر می‌شود:

درخواست ویزای کاری از طریق سیستم اکسپرس انتری (Express Entry)

اخذ ویزای کار در کانادا از طریق سیستم اکسپرس انتری، گزینه مناسبی برای کارفرمایانی است که به دنبال نیروی کار ماهر خارجی هستند. اداره مهاجرت کانادا، استانداردهای خاصی را برای اطمینان از اینکه استخدام کارگران خارجی تاثیر منفی بر شرایط کاری شهروندان کانادایی ندارد، تعیین کرده است.

ویزای کاری Skilled Worker

اخذ ویزای Skilled Worker در کانادا مستلزم رعایت معیارهای خاصی از جمله سن، مدارک تحصیلی، مهارت زبان و تجربه مرتبط در زمینه مورد نظر است. داوطلبانی که حداقل امتیاز لازم را کسب کنند، وارد صف انتخاب می‌شوند و بهترین افراد با بالاترین امتیاز برای شغل مورد نظر انتخاب خواهند شد.

ویزای پیشنهاد کار (جاب آفر)

اگر مایل به ورود به کانادا یا اروپا از طریق پیشنهاد شغلی هستید، ابتدا باید با شرایط کاری کارگران خارجی آشنا شوید. کارفرمایان کانادایی که به دنبال استخدام افراد غیرکانادایی هستند، ابتدا باید نشان دهند که نتوانسته‌اند یک نیروی کار کانادایی مناسب برای این کار پیدا کنند. این شرط باعث می‎‌شود که ابتدا دارندگان مجوز کار قانونی، شهروندان کانادایی و ساکنان دائمی تشویق شوند که برای کار مورد نظر کارفرما، درخواست دهند.

مراحل اخذ ویزای کار در کشورهای مختلف متفاوت است، اما شرایط کلی وجود دارد که متقاضیان باید از آن برخوردار باشند. این شرایط شامل موارد زیر است:

دعوت نامه از طرف کارفرمایان: برای دریافت ویزای کار، بسیاری از کشورها به دعوت نامه از یک شرکت یا کارفرما نیاز دارند. دعوت نامه باید شامل اطلاعات کارفرما، موقعیت شغلی، حقوق، مدت کار و آدرس باشد. اعتبار دعوت نامه ممکن است با توجه به کشور مقصد به تایید یک سازمان خاص نیاز داشته باشد.

الزامات زبان و تجربه مربوطه: اغلب تسلط به زبان کشور مقصد برای ویزای کاری الزامی است و ممکن خواهد بود که نیاز به ارائه مدارک زبان باشد. تجربه کاری یا رشته تحصیلی مرتبط نیز برای اخذ ویزا از طریق کار در بسیاری از کشورها اهمیت دارد.

تاریخ اعتبار: متقاضیان ویزای کار باید پس از اتمام اعتبار ویزای خود، کشور مقصد را ترک کنند. برخی از کشورها ممکن است پس از انقضای ویزا، اجازه درخواست اقامت را بدهند، اما به طور کلی باید پس از انقضای ویزا، کشور را ترک کنید.