شرایط اخذ ویزای سرمایه گذاری

ویزای سرمایه گذاری چیست؟

ویزای سرمایه گذاری نوعی مجوز ورود به کشور‌ها است که آن را دولت یک کشور به متقاضیان خارجی واجد شرایط می‌دهد. با این روادید می‌توانید همسر و اعضای تحت تکفل خود را ببرید و بعد از مدتی در صورت داشتن شرایط مورد نیاز، برای اقامت دائم و اخذ شهروندی آن‌جا نیز اقدام کنید. این روش برای خود آن کشور نیز مزایای فراوانی دارد مثلا باعث توسعه، نوآوری، رشد اقتصاد و ایجاد شغل می‌شود.

روش‌های دریافت ویزا در هر کشور متفاوت است، اما بیشتر سرمایه گذاری‌ها از طریق خرید اوراق قرضه دولتی، ثبت شرکت، خرید ملک و خرید سهام یک شرکت است. همچنین دولت هر کشور برای صدور آن، شرایطی می‌گذارد، مثلا باید بیمه درمان داشته باشید، سوابق کیفری نداشته باشید و بتوانید به زبان آن کشور صحبت کنید. علاوه بر ادعاهای سرمایه گذار، منبع وجوه مالی، میزان جذب سرمایه خارجی، تعداد مشاغل ایجاد شده و چگونگی تمدید ویزا از سوی نهادهای کشور مقصد، ارزیابی می‌شود.

تفاوت ویزای سرمایه گذاری با ویزای کار

ویزای سرمایه گذاری با ویزای کار تفاوت دارد. مورد اول به کسانی داده می‌شود که مقداری سرمایه به کشور مورد نظر می‌آورند و شغلی ایجاد می‌کنند، اما روادید کار به افرادی داده می‌شود که از طرف یک کارفرمای خارجی، جاب آفر دریافت می‌کنند.

همچنین باید بگوییم متقاضیان ویزای سرمایه گذاری، آن را برای اهداف گوناگون درخواست می‌کنند، چون این روادید ویژگی‌هایی دارد که باعث تفاوت آن با سایر ویزاها می‌شود. در هر صورت، یکی از مهم‌ترین اهداف متقاضیان آن، اخذ اقامت نوع دائم کشور مقصد است. از طرفی برای دریافت آن، متقاضی نیازی به ارائه مدرک تحصیلی یا زبان ندارد. اگرچه داشتن این مدارک، فرایند درخواست ویزا را سرعت می‌بخشد و روی روند صدور آن نیز اثر مثبت خواهد گذاشت.

کسانی که موفق به دریافت ویزای سرمایه گذاری شوند، اکثرا تصمیم به مهاجرت سرمایه گذاری و زندگی در کشور مقصد دارند. آن‌ها علاوه بر این، می‌توانند برای فرزندان خود، روادید تحصیلی بگیرند و همسرشان نیز اجازه کار خواهد داشت. توجه کنید که مدت صدور این ویزا در کشورهای مختلف یکسان نیست و با توجه به قوانین مهاجرت آن‌ها کم یا زیاد خواهد بود.

 

ویزای سرمایه گذاری آمریکا

اگر بخواهید از طریق سرمایه‌گذاری به این کشور بروید، باید برای سه نوع ویزای EB-5، E-1 و E-2 درخواست دهید. ابتدا برنامه EB-5 را توضیح می‌دهیم.

این نوع برنامه را اداره خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده (USCIS) مدیریت می‌کند و برای اتباع خارجی است که مایل به سرمایه‌گذاری قابل توجهی در یک شرکت تجاری جدید هستند. صدور ویزای سرمایه گذاری EB-5 به معنای دریافت گرین کارت و کارت اقامت نوع دائم و قانونی این کشور است.

حداقل مبلغ سرمایه گذاری بر اساس محل کسب و کار و سطح مشارکت متقاضی تعریف می‌شود. به طور کلی، مقدار آن از 900 هزار تا 1 میلیون و 800 هزار دلار آمریکا است. البته دولت آمریکا مراقب پدیده پول‌شویی نیز است و متقاضی باید ثابت کند این پول را به شکل قانونی به دست آورده است. همچنین او باید در نهادی تجاری به عنوان مدیر یا عضو هیئت مدیره حضور داشته باشد و 10 شغل تمام وقت ایجاد کند.

ویزای سرمایه گذاری آمریکا انواع مختلفی دارد، از جمله:

C5 برای افراد خواهان ایجاد فرصت‌های شغلی در خارج از مناطق هدف؛

T5 برای سرمایه‌گذاران در مناطق روستایی یا دارای نرخ بیکاری بالا؛

R5 برای متقاضیان سرمایه‌گذاری آزمایشی در خارج از مناطق هدف؛

L5 برای سرمایه‌گذاری آزمایشی در مناطق هدف.

منطقه اشتغال هدفمند یعنی بخشی که در آن نرخ بیکاری بالا است یا از مناطق روستایی محسوب می‌شود. در این مناطق، مبلغ سرمایه گذاری، حدود 900 هزار دلار آمریکا است.

با ویزای سرمایه گذاری می‌توانید همسر و فرزندان زیر 21 سال خود را به آمریکا ببرید. البته پیش از هر چیز باید گذرنامه، شناسنامه، سند ازدواج، منبع وجوه مالی و صورتحساب مالیاتی 5 سال گذشته را ارائه و اثبات کنید که پروژه در منطقه اشتغال هدفمند قرار گرفته است. برای درخواست آن باید با مدارک اشاره شده به سفارت یا کنسولگری این کشور بروید. توجه داشته باشید که ایرانیان هم می‌توانند از این ویزا استفاده کنند.

ویزای سرمایه گذاری کانادا

این روادید به کارآفرینان، سرمایه گذاران و شرکت‌های خارجی اجازه می‌دهد تا شرایط اقامت نوع دائم و حتی شرایط شهروندی کشور کانادا را به دست آورند. اجرای ضوابط مرتبط با ویزای انتقال شرکت، ویزای استارتاپ، ویزای کارآفرینی و ارزیابی تأثیر بازار کار یا LMIA، جزو برنامه فدرال این کشور است که در ادامه با آن‌ها بیشتر آشنا می‌شویم.

اگر شرکت شما در کانادا شعبه دارد و می‌خواهید به آن‌جا منتقل شوید، باید ویزای سرمایه گذاری موقت را دریافت کنید و پس از یکسال، می‌توانید متقاضی مجوز اقامت سرمایه گذاری نوع دائم شوید.

با استفاده از برنامه صدور روادید استارتاپ، حداکثر 5 شریک می‌توانند به این کشور بروند و مجوز اقامت استارتاپ نوع دائم دریافت کنند. البته برای راه اندازی استارتاپ، آن‌ها باید نامه پشتیبانی از یکی از سازمان‌های تعیین شده بگیرند.

کسانی می‌توانند از ویزای کارآفرینی استفاده کنند که تصمیم گرفته‌اند کسب و کار جدیدی را راه اندازی کنند یا یک کسب و کار موجود را بخرند. این دسته از افراد، ابتدا اجازه اقامت موقت و سپس بعد از یک سال کار‌کردن در این کشور، می‌توانند مجوز اقامت دائم را دریافت کنند.

اگر کارفرما بازار کار این کشور را بررسی کند و متوجه شود نمی‌تواند یک شهروند کانادایی را در شرکت خود استخدام کند، می‌تواند از کارگران خارجی استفاده کند که به این مجوز کار، LMIA می‌گویند.

برنامه‌های فدرال و استانی و مراحل دریافت روادید مرتبط با این برنامه‌ها

برنامه‌های سرمایه‌گذاری در کانادا در دو دسته فدرال و استانی قرار می‌گیرند که از تفاوت‌های آن‌ها باید به موارد زیر اشاره کنیم:

حداقل مبلغ سرمایه گذاری برای برنامه استانی، حدود 250 هزار تا 350 هزار دلار آمریکا است، در‌ حالی که برای برنامه فدرال، 250 هزار تا 1 میلیون دلار آمریکا به انضمام شرایط هر استان خواهد بود.

بررسی درخواست شما در برنامه فدرال بین 1 تا 3 ماه و در برنامه استانی بین 6 تا 8 ماه طول می‌کشد.

با برنامه فدرال، اعضای خانواده را می‌توانید به این کشور ببرید، اما در برنامه استانی تنها بعضی از استان‌ها اجازه این کار را می‌دهند.

برنامه استانی اجازه سرمایه گذاری فرانچایز را نمی‌دهد.

مراحل دریافت ویزای سرمایه گذاری در کانادا به شرح زیر است:

برنامه مهاجرتی را مشخص کنید؛

شرایط هر برنامه را بررسی کنید؛

بیزینس پلن آماده کنید؛

مدارک خواسته شده را آماده کنید؛

منتظر نتیجه بمانید؛

مجوز کار دریافت کنید؛

بعد از یک یا دو سال کار‌کردن در آن‌جا، برای مجوز مقیم شدن دائم درخواست دهید.

ویزای سرمایه گذاری ایتالیا

ویزای ایتالیا به ویژه برای ما ایرانیان همیشه جذاب بوده است. دولت ایتالیا، ویزای طلایی خود را در سال 2017 برای ترویج سرمایه گذاری خارجی معرفی کرد. طبق گزارش‌هایی که ارائه شده، فرایند درخواست آن نسبت به سایر برنامه‌ها در اروپا سریع‌تر و آسان‌تر است. در اصل، اگر واجد شرایط دریافت این مجوز باشید، با استفاده از این ویزای سرمایه گذاری می‌توانید مجوز اقامت ایتالیا را دریافت کنید که برای دو سال از همان لحظه ورود شما به آن‌جا اعتبار دارد. سپس این اقامت ایتالیا از طریق سرمایه گذاری را به مدت سه سال تمدید کنید.

از مزایای دریافت این ویزا می‌توانیم موارد زیر را نام ببریم:

پس از 10 سال زندگی در آن‌جا واجد شرایط دریافت تابعیت ایتالیا خواهید بود.

می‌توانید به کشورهای اتحادیه اروپا سفر و در آن‌جا کار و زندگی کنید.

می‌توانید خانواده را به همراه خود ببرید.

شما و خانواده با داشتن ویزای سرمایه گذاری اجازه کار در این کشور را دارید.

از خدمات بهداشت عمومی مانند افراد بومی بهره‌مند خواهید شد.

می‌توانید دو تابعیتی نیز شوید. به این معنا که در صورت دریافت شهروندی ایتالیا، مجبور نیستید از تابعیت فعلی خود صرف نظر کنید و آن را حفظ خواهید کرد.

ایتالیا یکی از بهترین اقتصاد‌های جهان را دارد.

یکی از بهترین کشورها در تولید و صادرات است.

نیروی کار ماهر و رقابتی دارد.

حامی کسب‌وکارها و رشد آن‌ها است.

اگر قصد دارید ویزای سرمایه گذاری را بگیرید، می‌توانید یکی از چهار روش زیر را انتخاب کنید:

سرمایه‌گذاری به مقدار 2 میلیون یورو در اوراق قرضه دولتی؛

سرمایه‌گذاری به مبلغ 500 هزار یورو در یک شرکت با مسئولیت محدود؛

تزریق پول به مقدار 250 هزار یورو به یک استارتاپ ایتالیایی؛

اهدای مالی به مبلغ 1 میلیون دلار به یک طرح بشر‌دوستانه در این کشور.

برای درخواست این نوع ویزای سرمایه گذاری مدارک زیر را باید ارائه دهید:

کپی از پاسپورت؛

رزومه؛

صورتحساب‌های بانکی؛

نداشتن سوابق کیفری؛

عکس؛

تایید محل اقامت؛

باید ثابت کنید که درآمد سالیانه شما بیش از 8500 یورو است.

سخن نهایی

با داشتن ویزای سرمایه گذاری کشورهای مختلف می‌توانید از مزایای زیادی برخوردار شوید که از جمله آن‌ها می‌توانیم به بهبود استاندارد زندگی، آموزش و استفاده از مراقبت‌های بهداشتی کم هزینه و عالی اشاره کنیم. همچنین با گرفتن آن، برای سفر به بعضی از کشور‌ها نیازی به روادید نخواهید داشت و حتی می‌توانید در آن کشورها، کار و زندگی کنید. در این مقاله این روادید را در کشورهای مختلف بررسی کردیم و گفتیم برای دریافت آن، باید چه مدارکی را نیز ارائه دهید.

همین حالا با تیم مهاجرتی تازحل تماس بگیرید و احتمال متضرر شدن خود در فرایند سرمایه گذاری در کشورهای خارجی و اخذ ویزای آن‌ها را به حداقل برسانید. در کنار شما هستیم.