شوک فرهنگی

چگونه سفر کنیم؟
چگونه سفر کنیم؟
فروردین ۱۶, ۱۳۹۶
Suitcase
اصول بستن چمدان
فروردین ۱۷, ۱۳۹۶
نمایش همه

شوک فرهنگی

شوک فرهنگی

آیا تا‌به‌حال اصطلاح “شوک فرهنگی” به گوشتان خورده است؟ آیا تا‌به‌حال دچار “شوک فرهنگی” شده‌اید؟ آیا می‌دانید چگونه با آن باید برخورد کرد و از اثرات مخرب آن جلوگیری نمود؟ آژانس مسافرتی مهرپویان در نظر گرفته تا با ارائه این مطلب شما را با پدیده شوک فرهنگی آشنا کند و آموزش‌های لازم را جهت برخورد با آن و چگونگی تطبیق ویژگی‌های خودتان با فرهنگ، اعتقادات و رسوم کشور میزبان وفق دهید.

همه انسان‌ها زمانی که سفر می‌کنند، خود را آماده می‌کنند تا دل‌بستگی‌هایشان را ترک کرده و برای رسیدن به سطح فرهنگ کشور مقصد تلاشی دو‌چندان کنند. زندگی کردن در خارج از کشور، می‌تواند کاری بس دشوار و درعین‌حال پر از تجربه، آموزنده و مستقل باشد. زندگی در خارج از کشور کنجکاوی خاصی را در انسان بوجود می‌آورد تا با فرهنگ، زبان و غذاهای کشور دیگر و سایر فاکتورهای ناآشنا، آشنا شود.

میزان و شدت شوک فرهنگی می‌تواند در افراد، متفاوت باشد و بیشترین آسیب معمولاً متوجه افرادی می‌شود که از کمترین حمایت حرفه‌ای، عاطفی و شخصی بهره‌مند هستند و احساس تنهایی بیشتری دارند. شوک فرهنگی ۴ فاز دارد :

 • فاز خوش‌گذرانی و لذت: در این فاز خوش می‌گذرد و احساسات غالباً مثبت هستند. فرد از دیدن فرهنگ و غذاهای جدید لذت می‌برد و از شنیدن زبان و دیدن کشوری جدید شگفت‌زده می‌شود.
 • فاز کلافگی و اضطراب: این فاز سخت‌ترین فاز است و فرد دچار خستگی ناشی از علائم، زبان متفاوت، اشتباهات محاوره‌ای و ارتباطات می‌شود. فرد احساس افسردگی می‌کند و دل‌تنگ خانه و کشور خود می‌شود، جایی که همه‌چیز برایش راحت‌تر، جذاب‌تر و آشناتر است.
 • فاز تغییرات و تطبیق: این فاز زمانی آغاز می‌شود که فرد احساس راحتی و آشنایی کافی با فرهنگ، رسوم، زبان و سایر ویژگی‌های کشور جدید را تجربه می‌کند و تلاش می‌کند تا خود را با آن ویژگی‌ها و شرایط وفق دهد.
 • فاز پذیرفتن و کنار آمدن: رسیدن به این مرحله ممکن است هفته‌ها، ماه‌ها و یا حتی سال‌ها طول بکشد. رسیدن به این مرحله به معنای فهمیدن کامل رفتارها و اعتقادات و رسوم و محیط کشور جدید نیست، اما نشان‌دهنده آشنایی بالاتر و پذیرفتن این اختلافات است و به‌منظور پشت سر گذاشتن مرحله احساسی و تا حد زیادی کنار آمدن با اختلافات است.

گذراندن این ۴ مرحله آسان نیست اما راهکارهایی وجود دارند تا به شما کمک کنند، بتوانید راحت‌تر و سریع‌تر این مشکل را برطرف کنید. این راهکارها عبارتند از:

 • قبل از مهاجرت یا سفر کردن راجع به فرهنگ کشور مورد‌نظر تحقیق کنید و با قواعد و اعتقادات آن‌ها بیشتر آشنا ‌شوید.
 • از چیزهایی که در بدو ورود و گذران دوران در آن کشور دوست دارید فهرستی تهیه کنید و گاهی آن را مرور کنید تا علاوه بر احساسات منفی، احساسات مثبت را هم به خود یادآور شوید.
 • از افراد مجرب و یا دوستان خود کمک بخواهید و به نصایح آنان گوش دهید.
 • سرگرمی سالمی برای خود پیدا کنید؛ به‌طور مثال ورزش کردن، طبخ غذاهای محلی خودتان، سریال یا برنامه تلویزیونی و غیره.
 • دوستانی از افراد همان کشور پیدا کنید و با فرهنگ و آداب و رسومشان بیشتر آشنا شوید.
 • سعی کنید به مسائل از دید افراد همان کشور نگاه کنید.
 • در گروه‌های دانشگاهی و یا گروه دوستان کاری خود شرکت کنید.
 • تلاش کنید تا زبان محلی آن کشور را یاد بگیرید تا بتوانید بهتر با مردم آنجا ارتباط برقرار کنید.
 • با گروه‌های حمایت از دانشجویان یا مهاجران خارجی در ارتباط باشید و از راهکارهای آن‌ها استفاده کنید.

شوک فرهنگی، پدیده‌ای فراتر از ناآشنایی با فرهنگ و مسائل اجتماعی یا ذائقه‌های متفاوت است. شوک فرهنگی  افسانه یا حاصل خرافات نیست، بلکه یک پدیده قابل پیش‌بینی از اختلاف عمیق میان طرز ‌فکر، رسوم و اعتقادات، ارتباطات میان انسان‌ها در دو جای مختلف است. شرکت مسافرتی و گردشگری مهرپویان، با سال‌ها سابقه درخشان در امور مسافرتی، همواره به دنبال ارائه بهترین خدمات مسافرتی به مشتریان خود بوده و حتی تلاش می‌کند تا گامی هرچند کوچک در راستای ارتقای فرهنگ عمومی و بهبود حالات فردی بردارد تا اقامتی دلپذیر و بی‌دردسر برای شما فراهم آورد.

به اشتراک بگذارید

دیدگاه ها بسته شده است